آموزشی

پاک کردن انواع لکه از روی مبل

پاک کردن لکه‌های مختلف از روی مبل

 

لکه بستنی بر روی مبل:
لذت خوردن بستنی با ریختن آن روی مبل پارچه‌ای از بین می‌رود، مگر هرچه سریع‌تر قبل از پخش شدن و آسیب رسیدن به پارچه به روش زیر آن را تمیز کنید.
۱- بستنی را تا جای ممکن با قاشق از روی پارچه مبلی بردارید.
۲- با یک پارچه سفید و تمیز محل لک شده را آن‌قدر تمیز کنید که دیگر بستنی به دستمال منتقل نشود.
۳- داخل یک کاسه ۲ پیمانه آب سرد بریزید. یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی اضافه کنید و خوب هم بزنید.
۴- پارچه سفید تمیز را به آن آغشته کنید. آب اضافی آن را بگیرید و با آن روی لکه ضربه بزنید.
۵- با یک دستمال سفید تمیز آن را پاک کنید. بار دیگر دستمال را به مایع آغشته و سعی کنید لکه را برطرف کنید. سپس با یک پارچه خشک تا زمان برطرف شدن لکه این کار را ادامه ده ید.
۶- محل مورد نظر را با پارچه تمیز و آب سرد کاملا تمیز و با یک پارچه خشک آب اضافی آن را بگیرید.
۷- در صورت باقی ماندن لکه، از لکه‌بر استفاده نمایید. کمی از آن را با یک پارچه تمیز روی لکه بمالید و با دستمال خشک رطوبت را بگیرید. با پارچه تمیز و آب سرد روی پارچه کشیده، سپس خشک کنید.


لکه نوشابه بر روی مبل:
برای از بین بردن لکه نوشابه می توانید کمی نمک بر روی لکه تازه بپاشید و بعد اسفنجی را خیس نموده روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید.

لکه خون بر روی مبل:
بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون هم این است که مقداری نشاسته را ( به نسبت بزرگی و کوچکی لکه )در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاًغلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.
اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود
لکه چربی بر روی مبل:
برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید . اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.
لکه نوشابه بر روی مبل :
برای از بین بردن لکه نوشابه می توانید کمی نمک بر روی لکه تازه بپاشید و بعد اسفنجی را خیس نموده روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید.
اثر سوختگی بر روی مبل :برای از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار حبه قندی را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای از بین بردن این نوع لکه اسفنجی را به شیر آغشته کنید و روی لکه بمالید .
در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمائید.
چنانچه این لکه پارچه های کرکدار بود ابتدا با کمی شیر خوب لکه را خیس کنید و بعد با پنبه آن را پاک نمائید و در آخر با آب و صابون لکه های حاصل از شیر را بشویید.

لکه جوهر بر روی مبل :

اگر لکه مربوط به مرکب سیاه است ابتدا محل را خیس کرده روی آن کمی نمک آشپزخانه بریزید و سپس با پنبه مالش دهید و چنانچه نتیجه نگرفتید مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید . البته می توانیداز آب ژاول هم استفاده کنید.

لکه میوه بر روی مبل :

اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، کافی است با آب و صابون آن را بشویید . اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه ۲۰% را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید % را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.

لکه چربی بر روی مبل :

برای از بین بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بمالید . اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

 

 لکه قهوه برروی مبل:

اگر ناگهان فنجان قهوه از دستتان رها شد سریع دست به کار شوید و تا زمانی که قهوه خشک نشده با چند برگ دستمال کاغذی رطوبت قهوه را بگیرید. تگران نباشید قهوه به این سادگی ها در اسفنج میل نفوذ نمی کند و وقت برای تمیز کردن لکه قهوه تازه دارید ساده ترین راه پاک کردن با دستمال کاغذی است.

سفیده تخم مرغ، معجزه ای برای از بین بردن لکه قهوه از روی مبل

 

بهتر است برای پاک کردن لکه قهوه از روی مبل از پاک کننده های طبیعی استفاده کنید. یکی از این ماده ها که معمولا همیشه در یخچال هر خانه ای پیدا می شود، تخم مرغ است. برای تمیز کردن لکه قهوه از روی مبل ابتدا سفیده یک تخم مرغ را جدا کنید و آن را بهم بزنید تا یکنواخت شود. سپس کمی آب گرم به آن اضافه کرده و با یک پارچه یا حوله تمیز از خارج به داخل لکه بکشید و آن را کاملا پاک کنید. در آخر، با حوله نم دار محل لکه را چند مرتبه تمیز کنید تا تخم مرغ ها پاک شوند.

از بین بردن لکه قهوه از روی مبل با خمیر سرکه

 

برای تمیز کردن لکه قهوه از روی مبل از یک لکه بر بی ضرر یعنی سرکه استفاده کنید . برای این کار ابتدا به اندازه مساوی آب و سرکه سفید را با یکدیگر ترکیب کنید و سپس به این محلول پودر لباس شویی اضافه کنید تا یک خمیر نرم بدست آید. این خمیر را روی لکه قرار دهید و با یک مسواک تمیز روی آن بکشید. تا لکه کاملا پاک شود. قبل از اینکه از خمیر سرکه استفاده کنید مقداری از آن را روی قسمت پشتی مبل امتحان کنید. برخی از پارچه های رویه مبل حساس هستند و سرکه می تواند رنگ پارچه را از بین ببرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید